Antalya haberleri, işyerleri ve daha fazlası. Antalyanın sanal dünyadaki adresi

Liselilere kutup semineri
Liselilere kutup semineri

Liselilere kutup semineri

Antalya Bilim Merkezi’nin düzenlediği Antalya’dan Kutuplara adlı seminerin konuşmacısı TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsünden Kaptan Sinan Yirmibeşoğlu, liselilere kutupların erimesiyle Antalya’nın nasıl etkileneceği hakkında fikir sahibi olacakları sunum gerçekleştirdi. Türkiye genelinde eğitim ve farkındalık faaliyetlerinde başı çeken TÜBİTAK Uzman Araştırmacı ve Kurumsal İletişim Temsilcisi Yirmibeşoğlu, ülkemizin Kuzey ve Güney Kutuplarında yaptığı bilimsel araştırmaları anlatan 5 belgeselden birisini öğrencilerine izletti. Yirmibeşoğlu, ardından katıldığı araştırma gezilerinden bahsedip lise öğrencileri için kutup araştırmaları yarışmasını tanıttı. Buzullar neden eridiğini ve erime devam ettikçe Antalya’nın nasıl etkileneceği hakkında konuşan Yirmibeşoğlu, ardından 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılma hakkı kazanan öğrencilere sahneyi devretti.
 
KUTUBA GİDECEK LİSELİLER DE KATILDI
Okyanus ortamında çabuk çözümlenen plastik ürün hazırlayarak geziye katılma hakkı kazanan İstek Antalya Lara Fen Lisesi’nden Zeynep İpek Yanmaz, Hilal Başak Demirel ve Azra Bıçakçı, “Özel izne tabi olarak plastik madde götürebilinen Güney Kutbu’na götüreceğimiz hızlı çözülen plastik numunelerimizi test edeceğiz. Ayrıca buzullardan örnek toplayıp mikro plastik miktarını ölçmek istiyoruz. Sorun olarak sunduğumuz konunun ciddiyetini gözlemleyeceğiz” açıklamasını yaptı.
 
ANTARKTİKA ANTALYA’YA GELİYOR SERGİSİ
Bahçeşehir ve Doğa Koleji öğrencilerinin de yer aldığı seminerde kutup gezilerine lise öğrencilerinin de katılabileceğini ispatlayan üç öğrenci, akranlarına doğayı korumak için yapmaları gerekenleri de anlattı. Finalde kürsüye çıkan Kepez Belediyesi Basın Halkla İlişkiler ve Antalya Bilim Merkezi Müdürü Selim Tıraş, yakında açılacak ‘Antarktika Antalya’ya Geliyor’ adlı yeni müze sergi alanıyla Antalya’nın Antarktika’ya çok yakın olacağını müjdeledi.