Antalya haberleri, işyerleri ve daha fazlası. Antalyanın sanal dünyadaki adresi

  • 23.0049
  • 24.6076
  • 28.5654
Üsküplü öğrenciler Antalya Bilim Merkezi’nde
Üsküplü öğrenciler Antalya Bilim Merkezi’nde

Üsküplü öğrenciler Antalya Bilim Merkezi’nde

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten Türkiye’ye gelen 70 kişilik öğrenci heyeti Antalya’daki kültür ve sanat adası Dokumapark’ı ziyaret etti.  Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı ve Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin,  Köprü Derneği Başkan Vekili Mehmed Arif,  Köprü Derneği YK Üyesi / TIMEBALKAN Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Seyyid Emin, Bağdat  Köprü Derneği YK Üyesi Seyhan Yakupi ve Makedonyalı Yazar Leyla Şerif Emin’in de aralarında bulunduğu 70 kişilik Üsküplü öğrenci heyeti, Dokumapark’taki müzeleri  gezdi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, 1.514 kilometre yol kat ederek Antalya’ya gelen öğrencilerle Dokumapark’taki Antalya Bilim Merkezi’nde bir araya geldi.  Kültür ve sanat adası Dokumapark’ı ziyaret etmelerinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Tütüncü, “Türk edebiyatının, Türk düşünce dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Yahya Kemal’in hemşehrileri olarak sizleri burada misafir etmekle daha büyük bir mutluluk yaşadık.” dedi.  

ANTALYA MEDENİYETİMİZİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN

“Her birinize baktığımız zaman şanlı tarihimizden izler görüyorum.” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Tütüncü, “Köprü derneğine bu güzel organizasyonda bizi de şereflendirdikleri için teşekkür ediyorum. Umarım ki Türkiye’den, anavatandan medeniyetimizin merkezinden çok güzel hatıralar biriktirerek buradan ayrılırsınız. Türkiye her noktasıyla, her şehriyle bizleri sizleri kültürel anlamda var eden kendimize kimlik oluşturan bir coğrafya… Bu coğrafyanın içerisinde olmak son derece önemli… Ziyaret ettiğiniz Antalya 1207 yılından itibaren Türklerin şehri. Medeniyetimizin de en önemli şehirlerinden birisi. Osmanlılardan önce, Selçukluları var eden, Selçuklu kültürünü şekillendiren en önemli şehirlerden birisi.” diye konuştu.  

BİLİMSEL DÜŞÜNCE YETENEKLERİ GELİŞİYOR

Antalya Bilim Merkezi hakkında da öğrencilere bilgi veren Başkan Tütüncü, “Bu güzel Antalya’mıza renk katan, güzellik katan çok önemli bir tesisi Antalya Bilim Merkezi’ni ziyaret ettiniz. Öğrencilerimiz bu bilim merkezinde  bilim ile aralarındaki bağı güçlendiriyorlar, bilimsel düşünce yeteneklerini geliştiriyorlar. Ve zaman içinde de insanlığa katkı koyacak birçok icadı geliştirmenin kendileri için kapısını aralıyorlar. Dünyanın en güzel bilim merkezlerinden birinde, Antalya Bilim Merkezi’nde gençlerimiz Türkiye’nin başarı hikayesini yazıyorlar. Türkiye’nin gelecek hikayesinin yazıldığı önemli noktalardan birisi burası…” dedi.

YAZAR YAHYA KEMAL’İN İZLERİ

Türk şair ve yazar Yahya Kemal’den dolayı bu ziyaretten büyük bir mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Tütüncü, “Hemşehriniz, gönül dünyamızın en önemli büyüklerinden birisi Yahya Kemal’e ben büyük bir tutkuyla bağlıyım. Onun söyledikleri, onun yazdıkları, onun anlattıkları, benim duygu düşünce dünyamın gelişmesine çok büyük katkılar sağladı. Dokumapark’ta gezdiğiniz bütün eserlerde sizin hemşehriniz olan Yahya Kemal’in izlerini görmüş olmalısınız. Onun bu güzel ülkenin gençlerine çizmiş olduğu ufkun bir neticesi olan bir eseri gezdiniz. “diye konuştu.

DOKUMAPARK’A AVRUPA KONSEYİNDEN ÖDÜL

Üsküplü öğrencilere kültür ve sanat adası Dokumapark’ın, büyük dönüşüm öncesi kaderine terk edilmiş bir dokuma fabrikası olduğunu bildiren Başkan Tütüncü, “Eski dokuma fabrikası ve Dokumapark’ın fotoğraflarını karşılaştırdığınız da beyazla siyah kadar farkın olduğu bir yerdi.  Bu park 2021 yılında Avrupa Konseyinden, 40 Avrupa ülkesinin yarıştığı uluslararası çok itibarlı bir yarışmada ülkemizi temsil etti. Ve bu projeyle ödülü Türkiye’ye buradaki emeklerimizle getirmek bize nasip oldu. Bizim her şeyimiz bu ülkenin, bu medeniyetin, bu kültürün, bu idrakin, bu irfanın çocukları için, sizler için, gelecek kuşaklar için biz burada büyük bir heyecanla çalışıyoruz.”dedi.

BAŞKAN TÜTÜNCÜ’YE TÜRKÜLÜ TEŞEKKÜR

Başkan Tütüncü’nün konuşmasının ardından Üsküplü öğrenciler söz alarak, duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Bir öğrenci;  Bu gezide en çok keyif aldıkları ziyaretin Dokumapark gezisi olduğunu ve müzelerin inanılmaz güzellikte olduğunu söyleyerek, Başkan Tütüncü’ye böyle bir güzellikte kendilerini ağırladıkları için teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başkan Tütüncü’ye Üsküp-Türk çarşısındaki Muratpaşa Meydanı ve Muratpaşa caminin yer aldığı kilim takdim edildi. Ziyarette yer alan Makedonyalı Yazar Leyla Şerif Emin de “Kaybolmazsan Bu Şehir Hala Senin” adlı kitabını Başkan Tütüncü’ye hediye etti. Öğrenciler de hep bir ağızdan “Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar” Türküsünü seslendirerek, Başkan Tütüncü’ye teşekkür ettiler.